poniedziałek, 3 października 2011

MAGDALENA TUL PATRYCJA MARKOWSKA


W wieku 12 lat, stawiała swoje pierwsze kroki jako wokalistka w dziecięcym zespole wokalnym[1]. W dzieciństwie uczęszczała także do Studia Piosenki Grażyny Łobaszewskiej, gdzie kształciła się wokalnie[2]. Jako nastolatka współpracowała z wieloma zespołami, zdobywając doświadczenie w pracy na scenie i w studio. Wtedy również założyła swój pierwszy zespół, z którym zagrała kilka koncertów jako support dla uznanych artystów sceny polskiej. Od wczesnych lat miała również kontakt z teatrem. Ukończyła szkołę średnią w klasie o profilu humanistyczno–teatralnym, gdzie podczas praktyk na deskach Teatru Miejskiego w Gdyni poznawała tajniki tego zawodu. W roku 1999, w wieku 19 lat, rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdańsku, w klasie śpiewu klasycznego. Tam podczas rocznej nauki szlifowała warsztat oraz zdobywała wiedzę teoretyczną[1].
W 2000 roku rozpoczęła pracę w Studiu Buffo Janusza Józefowicza, gdzie występowała jako aktorka i piosenkarka w musicalu Metro oraz licznych przedstawieniach, takich jak m.in. Niedziela na głównym czy Ukochany kraj[3]. Po trzech latach uznała, iż praca w tym teatrze nie daje jej możliwości rozwoju i zrezygnowała z niej[4].
Od 2001 roku artystka zaczęła używać pseudonimu artystycznego Lady Tullo[3]. W 2002 roku rozpoczęła współpracę z TVP jako jedna z wokalistek programu rozrywkowego Jaka to melodia?[3][5]. Od 2003 roku związana jest z Teatrem Muzycznym ROMA, w którym śpiewa partie wokalne w takich musicalach jak Grease, Koty czy Akademia Pana Kleksa[3]. W 2004 roku ukończyła Akademię Bydgoską na wydziale pedagogiki i psychologii, uzyskując tytuł magistra sztuki na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej[2]. W listopadzie 2004 roku z utworem „Full Of Life” zakwalifikowała się do finałowego etapu polskich preselekcji na 50. Konkurs Piosenki Eurowizji, ostatecznie zajęła jednak 9. miejsce[3]. Piosenka „Full Of Life” okazała się zaś zwycięska na festiwalu Universtalent 2005 w Pradze, gdzie wokalistka zdobyła dwie główne nagrody: The Best Song oraz The Best Singer[6]. W czerwcu 2005 wystąpiła podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w koncercie Premiery, na którym zaprezentowała swój singiel „Idź swoją drogą”[7].
W sierpniu 2007 roku wydała swoją pierwszą płytę zatytułowaną V.O.H. - The Victory of Heart, na której znajduje się 14 anglojęzycznych utworów. W 2010 roku wydała singel „Nie ma jej”[8] oraz przebój „Jestem[9], z którym to zakwalifikowała się do finałowych eliminacji Konkursu Piosenki Eurowizji 2011[10]. Zwyciężyła, zdobywając w ostatecznej klasyfikacji 44,47% głosów publiczności[11]. W celu promocji piosenki, skomponowano także anglojęzyczną wersję utworu o tytule „Present”[12]. 10 maja 2011 artystka wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu w Düsseldorfie, nie zakwalifikowała się jednak do finału, zajmując ostatnie - 19. miejsce, uzyskując 18 punktów[13]. Po Eurowizji utwór otrzymał m.in. Nagrodę im. Kate Ryan za największe zaskoczenie wynikiem, czyli utwór, który powinien znaleźć się w finale, a nie został doceniony w konkursie oraz nagrodę w głosowaniu członków organizacji eurowizyjnych spoza Europy – OGAE Reszta Świata[14].
W 2011 roku ukazało się demo bluesowego zespołu Why Ducky? The Mo, na której wokalistka zaśpiewała z zespołem utwór Ricka Estrina „Weekend Off”[15]. Artystka wzięła także udział w projekcie Esotiq presents Poland... Why Not, gdzie na dwupłytowym albumie gościnnie wykonała swój utwór „First Class Ticket to Heaven”[16]. W 2012 roku Tul z utworem „Give It Up” zgłosiła się do szwajcarskich preselekcji Konkursu Piosenki Eurowizji 2013[17]. Nie została jednak do nich zakwalifikowana.
W 2013 wzięła udział w drugiej edycji programu TVP2 The Voice of Poland[18]. Podczas przesłuchań w ciemno wykonała utwór „Crazy in Love”, dzięki czemu awansowała do kolejnego etapu i trafiła do drużyny Tomsona i Barona z zespołu Afromental[19]. W etapie „Bitwy” wspólnie z Magdaleną Wasylik zaśpiewała utwór „Only Girl (In the World)”. Po tym wykonaniu to Tul zakwalifikowała się do kolejnego etapu[20]. Odpadła jednak podczas dogrywek, gdzie wykonała utwór Chaka Khan „I'm Every Woman”.

Życie prywatne

24 listopada 2012 urodziła córkę Maję. Ma również syna Krzysztofa (ur. listopad 2007)
 


3 grudnia 2001 roku ukazał się debiutancki album wokalistki zatytułowany Będę silna[4]. Znalazły się na nim przeboje "Opętanie" i "Drogi kolego". Debiut przyniósł piosenkarce nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii[5].
Drugi album studyjny Markowskiej pt. Mój czas ukazał się 16 października 2003[6]. Promowały go piosenki "Kameleon" i ballada "Z twoich rąk". 17 października 2005 roku został wydany trzeci album piosenkarki zatytułowany Nie zatrzyma nikt[7], z którego pochodził przebój "Gdy zgasną światła". Tego samego roku wystąpiła w drugiej edycji programu Taniec z gwiazdami. Odpadła w czwartym odcinku zajmując 7. miejsce. Jej partnerem był Michał Skawiński[2].
15 czerwca 2007 r. na 44. KFPP w Opolu piosenka wykonywana przez Patrycję Markowską "Świat się pomylił" zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Premiery oraz nagrodę dziennikarzy[8]. Czwarta płyta Markowskiej pt. Świat się pomylił została wydana 1 października 2007[9]. Piosenka "Jeszcze raz" z niego pochodząca promowała polską komedię romantyczną o tym samym tytule. Krążek Świat się pomylił był pierwszym dużym sukcesem wydawniczym Markowskiej i zdobył status platynowej płyty[10]. 25 kwietnia 2008 roku piosenkarka otrzymała statuetkę Eska Music Awards 2008 w kategorii Artystka Roku. Jesienią ukazała się edycja specjalna albumu, zawierająca nowy przebój pt. "Deszcz".
26 października 2010 roku ukazała się piąta płyta piosenkarki pt. Patrycja Markowska[11]. Kilka tygodni po premierze wydawnictwo osiągnęło status złotej płyty[12], a wkrótce potem platynowej[13].
Wraz z Justyną Steczkowską, Markiem Piekarczykiem oraz Tomsonem i Baronem z Afromentalu zasiadła w jury II edycji programu The Voice of Poland, która ruszyła 2 marca 2013 roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2[14].
28 maja 2013 roku wydała swój szósty studyjny album pt. Alter Ego[15]. Płyta była promowana tytułowym singlem z płyty oraz piosenką "Dzień za dniem", do których to powstały także teledyski[16].

Życie prywatne

Jest córką lidera zespołu PerfectGrzegorza Markowskiego. Prywatnie związana jest z aktorem Jackiem Kopczyńskim[17]. 9 stycznia 2008 piosenkarka urodziła syna Filipa Krystiana
OBA AUTOGRAFY  DOSTAŁAM 2011.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz