wtorek, 12 kwietnia 2011

Artur Barciś

Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser.
Absolwent nieistniejącego już Liceum Ogólnokształcącego w Rudnikach oraz PWSFTviT w Łodzi z roku 1979. Aktor Teatru Na Targówku (1979–1981), Teatru Narodowego (1982–1984), Teatru Ateneum (od 1984).
Bardzo często występuje w rolach drugoplanowych, lecz charakterystycznych – wyrazistych i dających się zapamiętać. Nierzadko grywa postacie dziwaków bądź osób w jakiś sposób pokrzywdzonych przez los (niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie). Popularność zyskał dzięki występom w programie Okienko Pankracego przeznaczonym dla młodych widzów. Pod koniec lat 90. zyskał też sympatię telewidzów dzięki jednej z głównych ról w serialu telewizyjnym Miodowe lata, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka. Sprawdza się zarówno w rolach komediowych, jak i w dramatycznych[1].
W 2010 brał udział w XI edycji Tańca z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była mistrzyni tańca Paulina Biernat, jednak zrezygnował z programu z powodu kontuzji nogi. W programie zajęli 7 miejsce na 12 możliwych.
W 2010 wszedł w skład Komitetu Poparcia Bronisława Komorowskiego jako kandydata na urząd Prezydenta RP[2].

Spektakle teatralne (wybór)

Role

Reżyseria

Teatr Telewizji

Filmografia

Role

Gościnnie

Reżyser

Dubbing

Nagrody

  • 1980: I nagroda na III PPA we Wrocławiu
  • 1987: wyróżnienie za rolę Czarnego Tanga w spektaklu Przeklęte tango Manuela Puiga w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie na XXVI Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych
  • 2003: nagroda dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę tytułową w filmie Kontroler Petera Vogta na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Down Under 2003 w Darwin (Australia)
  • 2004: nagroda dziennikarzy za rolę tytułową w filmie Kontroler na przeglądzie filmów kina niezależnego OFFensiva we Wrocławiu

Życie prywatne

Jego żoną jest Beata Dorota Barciś (ur. 1962), montażystka filmowa[3]. Mają syna Franciszka (w 1995 wystąpił w filmie Nic śmiesznego, gdzie zagrał Adasia Miauczyńskiego w dzieciństwie).

Adres na ,który pisałam to email. znajdziecie go na stronie Pana Artura.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz